معاشرت ، رعایت حرمتها
گاهی ما با آدم‌های اطراف خود در حال معاشرت هستیم؛ ولی نگاهمان یک‌چیز و عملمان یک‌چیز دیگری را نشان می‌دهد که نباید این‌گونه باشد. وقتی ما ادب را رعایت می‌کنیم به‌فرمان عقل و فرامین الهی نزدیک می‌شویم.


 یا علیم
سلام دوستان مینا هستم یک همسفر
آداب جمع ادب است و معاشرت به معنای هم‌صحبتی و زندگی کردن است و هر مکانی هم آداب و معاشرت خود را دارد؛ مثل مسجد، خانه، محل کار و... و اگر ما ادب را در تمام امور زندگی یاد بگیریم از آداب معاشرت خوب و نرمالی برخوردار خواهیم بود.
 تعادل به معنای پایداری است و آدم با تعادل، خود را با فرامین و قوانین الهی وفق می‌دهد و آنها را اجرا می‌کند؛ مثل قوانین رانندگی ، قوانین و حرمت‌های کنگره و...
انسان‌هایی که از تحصیلات بالایی برخوردار هستند و خیلی می‌دانند؛ ولی عمل نمی‌کنند دچار بی‌تعادلی می‌شوند؛ پس باید ادب و تعادل را از خودمان شروع کنیم. 
ادب هم صور آشکار دارد و هم صور پنهان. صور آشکار آن این است که ما با بی‌اجازه و از روی نادانی و خودخواهی وارد حریم دیگران نشویم. 
گاهی ما با آدم‌های اطراف خود در حال معاشرت هستیم؛ ولی نگاهمان یک‌چیز و عملمان یک‌چیز دیگری را نشان می‌دهد که نباید این‌گونه باشد. وقتی ما ادب را رعایت می‌کنیم به‌فرمان عقل و فرامین الهی نزدیک می‌شویم.
به گفته یک عزیز خوب گوش کردن نشانه ادب است، وقتی ما به حرف‌های دیگران خوب گوش می‌کنیم می‌توانیم در مورد آن حرف‌ها تصمیم بگیریم که آیا آنها را عملی کنیم یا خیر که عملی کردن و اجرایی کردن آنها نشانه‌ای از منش و شخصیت ماست؛ چون ما با خوب گوش کردن متوجه ایرادها و مشکلات خود می‌شویم و می‌توانیم آنها را برطرف کنیم.
آقای مهندس و استاد امین درباره آداب معاشرت و ادب بسیار صحبت کردند؛ مثل اینکه در کلام دیگران نپریم یا در کار مسافرهایم تجسس نکنیم. ما در کنگره ادب و معاشرت را به عینه می‌بینیم؛ مسافرهایی که خوب سفر می‌کنند و گوش‌به‌فرمان راهنما هستند از ادب و تعادل خوبی برخوردار هستن؛ ولی متأسفانه در زمان اعتیاد بی‌تعادل بودند و گاهی بی‌ادبی می‌کردند.
 امیدوارم با خوب گوش دادن سی دی‌ها و عملی کردن آموزش‌ها به بالاترین درجات برسیم.

نگارنده: همسفر مینا رهجوی خانم نوشین لژیون دوم
ویراستاری : همسفر الهام

[ چهارشنبه 12 تیر 1398 ] [ 05:58 ب.ظ ] [ همسفر نوشین ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic